preskoči na sadržaj
Lektira

 

Prvi ciklus

 

Andersen, Hans Christian, Bajke (izbor)

Balog, Zvonimir, Male priče o velikim slovima

Bauer, Ludvig, Tri medvjeda i gitara

Čapek, Karel, Poštarska bajka 

Ćopić, Branko, Ježeva kućica

Femenić, Stanisalv, Idi pa vidi

Grimm, Jakob i Wilchem, Bajke (izbor)

Horvat Vukelja, Željka, Hrabrica / Reumatični kišobran i drugi igrokazi / Slikopriče ili Nove slikopriče

Iveljić, Nada, Božićna bajka

Junaković, Svjetlan, Dome, slatki dome

Peroci, Ela, Maca papučarica

Perrault, Charles, Bajke (izbor)

Sigsgaard, Jens, Pale sam na svijetu

Škrinjarić, Sunčana, Kako sanjaju stvari / Plesna haljina žutog maslačka

Videk, Nevenka, Pismo iz Zelengrada 

Vitez, Grigor, A zašto ne bi 

Zidar Bogadi, Nada, Sretan cvrčak

Zvrko, Ratko, Grga Čvarak

 

Drugi ciklus

 

Balog, Zvonimir, Pjesme

Barrie, James Matthew, Petar Pan

Basne (po izboru)

Brlić-Mažuranić, Ivana, Čudnovate zgode šegrta Hlapića

Brlić-Mažuranić, Ivana, Šuma Striborova / Regoč

Collodi, Carlo, Pinokio

Dahl, Roald, Charlie i tvornica čokolade 

Gardaš, Anto, Duh u močvari / Ljubičasti planet 

Gavran, Miro, Zaljubljen do ušiju / Svašta u mojoj glavi

Gluščević, Maja, Bijeg u košari 

Hitrec, Hrvoje, Eko Eko / Humandel 

Horvatić, Dubravko, Stanari u slonu

Hrvatske narodne bajke

Iveljić, Nada, Šestinski kišobran

Kanižaj, Pajo, Tričave pjesme

Kästner, Erich, Emil i detektivi

Kinney, Jeff, Gregorov dnevnik (izbor iz serije)

Kipling, Rudyard, Knjiga o džungli

Kovačević, Hrvoje, Tajna… (izbor iz serije)

Kušan, Ivan, Koko u Parizu / Uzbuna na Zelenom vrhu / Zagonetni dječak

Lagerlöf, Selma, Legende o Kristu

Lindgren, Astrid, Pipi Duga Čarapa

Lofting, Hugh, Pripovijest o doktoru Dolittleu

Lovrak, Mato, Družba Pere Kvržice / Vlak u snijegu

Marušić, Matko, Snijeg u Splitu

Matošec, Milivoj, Strah u Ulici lipa

Molnar, Ferenc, Junaci Pavlove ulice

Pavličić, Pavao, Trojica u Trnju

Pilić, Sanja, Nemam vremena 

Polak, Sanja, Dnevnik Pauline P. / Drugi dnevnik Pauline P. / Morski dnevnik Pauline

Primorac, Branka, Ljubavni slučaj mačka Joje 

Prosenjak, Božidar, Sijač sreće 

Puškin, Aleksandar Sergejevič, Bajka o ribaru i ribici

Spyri, Johanna, Heidi

Twain, Mark, Doživljaji HuckleberyjaFinna

Vitez, Grigor, Pjesme 

 

Treći ciklus

 

Brlić-Mažuranić, Ivana, Priče iz davnine (izbor)

Bruckner, Karl, Sadako hoće živjeti

Caroll, Lewis, Alisa u zemlji čuda

Cesarić, Dobriša, Pjesme

Dnevnik Ane Frank

Dovjak-Matković, Blanka, Zagrebačka priča

Hercigonja, Želimir, Tajni leksikon

Hitrec, Hrvoje, Smogovci

Jelačić-Bužimski, Dubravko, Sportski život letećega Martina 

Jurić Zagorka, Marija, Kći Lotršćaka 

Kishon, Ephraim, Kod kuće je najgore

Kolar, Slavko, Breza

Kovačević, Hrvoje, Tajna... (izbor iz serije)

Kovačić, Ivan Goran, Pjesme

Kovačić, Ivan Goran, Pripovijetke

Krilić, Zlatko, Zabranjena vrata 

Mayer, Milutin, Dolazak Hrvata

Majer, Vjekoslav, Dnevnik maloga Perice

Mihelčić, Nada, Bilješke jedne gimnazijalke

Miloš, Damir, Bijeli klaun

Nazor, Vladimir, Pjesme

Nazor, Vladimir, Pripovijetke

Novak, Vjenceslav, Iz velegradskoga podzemlja

Pavličić, Pavao, Dobri duh Zagreba

Pilić, Sanja, Mrvice iz dnevnoga boravka / Sasvim sam popubertetio

Primorac, Branka, Maturalac

Joanne Kathleen, HarryPotter (izbor iz serije)

Saint-Exupéry, de Antoine, Mali princ

Schwab, Gustav, Najljepše priče klasične starine

Sienkiewicz, Henryk, Kroz pustinju i prašumu

Šajatović, Ivona,Tajna ogrlice sa sedam rubina

Šenoa, August, Kameni svatovi, Postolar i vrag

Šesto, Silvija, Debela 

Šimunović, Dinko, Alkar / Duga

Škrinjarić, Sunčana, Ulica predaka 

Tadijanović, Dragutin, Pjesme

Townsend, Sue, Tajni dnevnik Adriana Molea 

Vitez, Grigor, Pjesme

E-lektira

E- lektira

URL: http://lektire.skole.hr/

 

POPIS LEKTIRE ZA OSNOVNU ŠKOLU


1. razred osnovne

Bajke - (oko 1806-1858) - Jacob i Wilhelm Grimm
Izabrane pjesme - (1950-1965) - Grigor Vitez
A zašto ne bi... - (1959.-1965.) - Grigor Vitez


2. razred osnovne

Priče ili bajke iz prošlih vremena s poukom - (1697) - Charles Perrault
Ljepotica i zvijer - (1756) - Jeanne-Marie Leprince de Beaumont
Bajke - (1835-1845) - Hans Christian Andersen
Pinocchiove pustolovine - (1881) - Carlo Collodi
Poštarska bajka - (1932) - Karel Čapek


3. razred osnovne

Hrvatske narodne bajke - (-) - Hrvatska narodna (usmena) književnost, Sanja Lovrenčić
Basne - (6. st. pr. Krista) - Ezop
Čarobnjak iz Oza - (1900) - Lyman Frank Baum
Petar Pan - (1911) - James Matthew Barrie
Bijeli jelen - (1913) - Vladimir Nazor
Čudnovate zgode šegrta Hlapića - (1913) - Ivana Brlić-Mažuranić
Basne - (1920-1930-tih) - Ivana Brlić-Mažuranić
Priča o doktoru Dolittleu - (1920) - Hugh Lofting
Vlak u snijegu - (1931) - Mato Lovrak
Nemam vremena - (1994) - Sanja Pilić


4. razred osnovne

Heidi - (1880-1881) - Johanna Spyri
Knjiga o džungli - (1894) - Rudyard Kipling
Šuma Striborova - (1916) - Ivana Brlić-Mažuranić
Regoč - (1916) - Ivana Brlić-Mažuranić
Priče iz davnine - (1916, 1926) - Ivana Brlić-Mažuranić
Bambi - (1923) - Felix Salten
Družba Pere Kvržice - (1933) - Mato Lovrak
Esperel - grad malih čuda - (1994) - Sanja Lovrenčić
Mama je kriva za sve - (1999) - Zoran Pongrašić
Bum Tomica - (2002) - Silvija Šesto


5. razred osnovne

Usmene narodne priče - (-) - Hrvatska narodna (usmena) književnost
Basne - (6. st. pr. Krista) - Ezop
Put u središte Zemlje - (1864) - Jules Verne
20.000 milja pod morem - (1870) - Jules Verne
Put oko svijeta u 80 dana - (1873) - Jules Verne
Pustolovine Toma Sawyera - (1876) - Mark Twain
Pustolovine Huckleberryja Finna - (1884) - Mark Twain
Legende o Kristu - (1904) - Selma Lagerlöf
Basne - (1920-1930-tih) - Ivana Brlić-Mažuranić
Izabrane pjesme - (1950-1965) - Grigor Vitez
Filip, dječak bez imena - (1994) - Anto Gardaš


6. razred osnovne

Gulliverova putovanja - (1726) - Jonathan Swift
Povjestice - (1866 i kasnije) - August Šenoa
Pisma iz mog mlina - (1869) - Alphonse Daudet
Kraljević i prosjak - (1882) - Mark Twain
Mali lord Fauntleroy - (1886) - Frances Hodgson Burnett
Sretni princ - (1888) - Oscar Wilde
Veli Jože - (1908) - Vladimir Nazor
Kroz pustinju i prašumu - (1911) - Henryk Sienkiewicz
Sunce djever i Neva Nevičica - (1916) - Ivana Brlić-Mažuranić
Regoč - (1916) - Ivana Brlić-Mažuranić
Priče iz davnine - (1916, 1926) - Ivana Brlić-Mažuranić


7. razred osnovne

Robinson Crusoe - (1719) - Daniel Defoe
Oliver Twist - (1838) - Charles Dickens
Čuvaj se senjske ruke - (1875) - August Šenoa
Odabrane pripovijetke - (1894-1905) - Vjenceslav Novak
Iz velegradskog podzemlja - (1905) - Vjenceslav Novak
Izabrane pripovijesti - (1905-1929) - Dinko Šimunović
Duga - (1907) - Dinko Šimunović
Odabrane pripovijetke - (1910-1942) - Vladimir Nazor
Voda - (1927) - Vladimir Nazor
Priče s ostrva, iz grada i sa planine - (1927) - Vladimir Nazor


8. razred osnovne

Romeo i Julija - (između 1591 i 1595) - William Shakespeare
Prosjak Luka - (1879) - August Šenoa
Branka - (1881) - August Šenoa
Začuđeni svatovi - (1883) - Eugen Kumičić
Sirota - (1885) - Eugen Kumičić
Izabrane pripovijesti - (1905-1929) - Dinko Šimunović
Alkar - (1908) - Dinko Šimunović
Srebrne svirale - (1920-2004) - Dragutin Tadijanović
Mor - (1930) - Đuro Sudeta
Odabrane pripovijetke - (1936) - Ivan Goran Kovačić
Dnevnik Anne Frank - (1942-1944) - Anne Frank
Mali princ - (1943) - Antoine de Saint-Exupéry
Bilješke jedne gimnazijalke - (2001) - Nada Mihelčić
Tko je ubio Pašteticu? - (2003) - Silvija Šesto
Popis za cjelovito čitanje - viši razredi

Popis lektire za 5. a razred

Rujan: Šaljive narodne pripovijetke (Srića, Čovjek i žena, Ero s onog svijeta, Svijetu se ne može ugoditi, Ujam, Budalaš)

Listopad:  Ivan Kušan - Koko u Parizu

Studeni: A. S. Puškin - Bajka o ribaru i ribici

Prosinac: Sanja Pilić - Mrvice iz dnevnog boravka

Siječanj: Selma Lagerof - Legende o Kristu (3 priče po izboru)

Veljača:Ferenc Molnar - Junaci Pavlove ulice

Ožujak: Grigor Vitez - Pjesme

Travanj: Basne

Svibanj: Slobodan izbor

 

Popis lektire za 5. b razred

Rujan: A. S. Puškin - Bajka o ribaru i ribici

Listopad: Šaljive narodne pripovijetke (Srića, Čovjek i žena, Ero s onog svijeta, Svijetu se ne može ugoditi, Ujam, Budalaš)

Studeni: Ivan Kušan - Koko u Parizu

Prosinac: Selma Legerlof - Legende o Kristu (3 priče po izboru)

Siječanj: Sanja Pilić - Mrvice iz dnevnog boravka

Veljača: Basne

Ožujak: Ferenc Molnar - Junaci Pavlove ulice 

Travanj: Slobodan izbor

Svibanj: Grigor Vitez - Pjesme

 

Popis lektire za 6. a razred

Rujan: Pajo Kanižaj - Tričave pjesme

Listopad: Ivana Brlić Mažuranić - Priče iz davnine

Studeni: August Šenoa - Povjestice

Prosinac: Oscar Wilde - Sretni kraljević
 
Siječanj: Šime Storić - Poljubit ću je uskoro,možda
 
Veljača: Ivona Šajatović - Tajna ogrlice sa sedam rubina
 
Ožujak: Stjepan Tomaš - Mali ratni dnevnik
 
Travanj: Blanka Dovjak - Matković - Zagrebačka priča
 
Svibanj: Alphonse Daudet - Pisma iz mog mlina
 
Lipanj: Lektira po izboru učenika
 
 
Popis lektire za 6. b razred
 

Rujan:  Oscar Wilde - Sretni kraljević

Listopad: August Šenoa - Povjestice

Studeni: Ivana Brlić Mažuranić - Priče iz davnine

Prosinac:Pajo Kanižaj - Tričave pjesme
 
Siječanj: Blanka Dovjak - Matković - Zagrebačka priča
 
Veljača: Šime Storić - Poljubit ću je uskoro,možda
 
Ožujak: Alphonse Daudet - Pisma iz mog mlina
 
Travanj: Stjepan Tomaš - Mali ratni dnevnik
 
Svibanj: Ivona Šajatović - Tajna ogrlice sa sedam rubina
 
Lipanj: Lektira po izboru učenika
 
 
Popis lektire za 7. a razred

Rujan: Dinko Šimunović: Duga

Listopad:Vladimir Nazor: Voda

Studeni: Hrvoje Hitrec: Smogovci

Prosinac: Dobriša Cesarić: Pjesme (6 pjesama po vlastitom izboru)

Siječanj: Damir Miloš - Bijeli klaun

Veljača: Sue Towndsend - Tajni dnevnik Adriana Molea

Ožujak: Božidar Prosenjak- Divlji konj

Travanj: Branka Primorac - Maturalac

Svibanj: Slobodan izbor

 

Popis lektire za 7. b razred

Rujan: Vladimir Nazor - Voda

Listopad: Dinko Šimunović - Duga

Studeni: Dobriša Cesarić: Pjesme (6 pjesama po vlastitom izboru)

Prosinac: Hrvoje Hitrec - Smogovci

Siječanj: Sue Towndsend - Tajni dnevnik Adriana Molea

Veljača: Božidar Prosenjak: Divlji konj

Ožujak: Damir Miloš - Bijeli klaun

Travanj: Slobodan izbor

Svibanj: Branka Primorac - Maturalac

 

Popis lektire za 8. a razred

Rujan: Dragutin Tadijanović - Srebrne svirale

Listopad: Dinko Šimunović - Alkar

Studeni: A. de Saint-Exupery - Mali princ

Prosinac: Ernest Hemingway - Starac i more

Siječanj: Silvija Šesto - Debela

Veljača: Marija Jurić Zagorka - Kći Lotršćaka

Ožujak: Slavko Kolar - Breza

Travanj: Richard Bach - Galeb Jonathan Livingston

Svibanj: William Shakespeare - Romeo i Julija

Lipanj: Vladan Desnica - Pravda

 

Popis lektire za 8. b razred

Rujan: Ernest Hemingway - Starac i more

Listopad: A. de Saint-Exupery - Mali princ

Studeni: Dinko Šimunović - Alkar

Prosinac: Dragutin Tadijanović - Srebrne svirale

Siječanj: Marija Jurić Zagorka - Kći Lotršćaka

Veljača: Silvija Šesto - Debela

Ožujak: Richard Bach - Galeb Jonathan Livingston

Travanj: Slavko Kolar - Breza

Svibanj: Vladan Desnica - Pravda

Lipanj: William Shakespeare - Romeo i Julija

 

 

Tražilica



Kalendar
« Listopad 2021 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji


Školsko zvono

NIŽI RAZREDI

1. sat

7:45 - 8:30h

2. sat

8: 50 - 9:35h

3. sat

9:40 - 10:25h

4. sat

10:30 - 11:15h

5. sat

11:20 - 12:05h

VIŠI RAZREDI

1. sat

7:45 - 8:30h

2. sat

8:35 - 9:20h

3. sat

9:35 - 10:20h

4. sat

10:25 - 11:10h

5. sat

11:15 - 12:00h

6. sat

12:05 - 12:45h

7. sat

12:50 - 13:30h


Korisni linkovi
Dnevni tisak

Učenje





preskoči na navigaciju